Vaszati a nappaliban

2018.02.05

A KLASSZIKUS NAPPALI SZEREPE

Nagyon ritka az olyan nappali, amely csupán egyetlen funkciót tölt be. Ez az a hely, ahol egy fárasztó nap után összegyűl a család,megbeszéljük az aznap történteket, olvasgatunk, esetleg tévét nézünk, zenét hallgatunk. Ez az a helyiség, ahol a vendégeinket leültetjük, beszélgetünk velük.

A nappali tehát egyrészt családi összejöveteleink színtere, másrészt egy olyan helyiség, ahol barátainkkal, ismerőseinkkel vagyunk együtt. Éppen ezért a nappalinak kényelmesnek kell lennie, rendelkeznie kell elegendő ülőhellyel és bizony szépnek, rendezettnek is kell lennie, ahová büszkén vezetjük be vendégeinket.

A nappali uralkodó bolygója a Vénusz. Ez a bolygó képviseli itt a kényelmet, a szépséget és a gazdagságot. (Ha van egy szép és értékes festményünk vagy vázánk, szinte biztos, hogy a nappaliban keresünk neki helyet.) Ha úgy tekintünk a nappalira, mint arra a helyiségre, ahol együtt vagyunk szeretteinkkel - akár a közeli családdal, akár a kedves rokonainkkal, barátainkkal -, akkor rögtön megjelenik itt a Hold, mely az érzelmek és emberi kapcsolatok bolygója. És mivel a nappaliban általában nem némán ülünk és nézzük egymást, jelen van a Merkúr is, a kommunikáció bolygója.

Bár általában a nappali uralkodó bolygójaként a Vénuszt szoktuk emlegetni, láthatod, hogy több bolygó is aktívan részt vesz a nappali "életében".

TÖBBFUNKCIÓS NAPPALI

Az előbb említett "klasszikus" nappali szerepeken túl, gyakran a nappaliban végzünk olyan tevékenységeket, amelyek általában külön helyiséget érdemelnének. Ennek egyik oka az, hogy sok család él kicsi és kis szobaszámú lakásokban, házakban, ahol kicsi helyen kell sok funkciót megoldani. A másik ok pedig a stúdiólakások divatja, az olyan lakásoké, ahol az egyes helyiségeket - vagy inkább funkciókat - nem választják el falak, ajtók, hanem minden egyben van, mert így nagyobb a térélmény.

Az ilyen többfunkciós nappaliban tehát megtalálhatjuk az étkezőt (Szaturnusz), a dolgozósarkot (Merkúr, Jupiter), az alvóhelyet(Vénusz) és gyakran még a konyhát (Mars) is.

BERENDEZÉS, SZÍNVILÁG

A klasszikus nappali berendezése és színvilága elsősorban a Te ízlésedtől és attól függ, hogy melyik égtájon helyezkedik el. Szigorú szabályok nincsenek, de azért néhány dolgot tarts szem előtt:

* A színek mutassák a Te ízlésedet, de legyenek összhangban az adott égtáj színeivel. Egy északkeleten levő nappaliba például ne tegyél nagyon sötét vagy piros bútorokat. (Az egyes égtájak színvilágát megtalálod az égtájakkal foglalkozó fejezetekben.)

* A bútorok mennyisége és súlya is legyen összhangban az égtájjal. Északkeletre tegyél könnyű bútorokat, délnyugaton viszont jók a nehezebbek, terebélyesebbek is.

* Amikor az olvasósarkot, beszélgetősarkot alakítod ki, jusson eszedbe, hogy a tekintet kedvező iránya észak és kelet. Ha erre nézel, jobban tudsz koncentrálni. A déli, délnyugati irány elaltat.

* A nehezebb bútorok kerüljenek délre, délnyugatra, nyugatra.

* A könnyebb dolgok lehetnek keleten, északon.

* A tűzzel kapcsolatos tárgyak (gyertyák, elektromos készülékek) ideális helye a délkelet, de szóba jöhet a kelet és a dél, esetleg az északnyugat is.

* Tiszta víz - pl. akvárium, csobogó - kerülhet északra, északkeletre vagy keletre.

* Figyelj arra is, hogy a szoba közepe lehetőleg maradjon üresen.

FONTOS: Ha a fent leírt dolgok valamelyike ellentmondana az általános - égtájakra vonatkozó - Vaszati elveknek, akkor azt inkább ne alkalmazd!

Mondok egy példát: Lehet, hogy a nappalid délnyugaton van, de az északkeleti része már belelóg a Brahmasztánba, ahol nem kedvező a víz jelenléte. Ebben az esetben inkább ne tegyél akváriumot a nappali északkeleti részére, mert az egyúttal a lakás közepén lesz, ahol viszont nagyon kedvezőtlen a víz.

Szintén FONTOS, hogy ha többfunkciós nappalid van, sokkal jobban oda kell figyelned a színekre, mint a hagyományos nappaliknál. Előfordulhat, hogy szereted a harsány, intenzív színeket, ezek talán még passzolnak is a nappali égtájához, de ha ugyanebben a helyiségben alszol, akkor már felületes alvást okozhatnak, vagy ha itt dolgozol, akkor esetleg elterelhetik a figyelmedet.

Elképzelhető megoldás lehet, hogy a kihúzható rekamiédat nappal élénkszínű ágytakaróval, vagy díszpárnákkal díszíted, amelyeket este, amikor megágyazol bedugsz az ágyneműtartóba, s helyükre hálószobába illő ágyneműt teszel. Így a kecske is megmarad és a káposzta is jól lakik...

Vagy fordítva?

Az elkövetkező napokon bővebben megismerkedünk a többi helyiséggel is. Az ott tanultakat alkalmazd a többfunkciós nappalidban.

TISZTOGATÁS, FRISSÍTÉS

Ha az utóbbi napokban, hetekben szorgalmasan elvégezted az aznapi feladatodat, akkor a nappalidban már minden bizonnyal az adott égtájra jellemző színek uralkodnak, az adott égtájra jellemző mennyiségű és súlyú bútor van, stb.

Mit tehetsz még?

Nézz körbe jól a nappaliban! Van ott valami, ami zavarja a szemedet, ami nem tetszik, vagy ami - az eddigi ismereteid alapján - nem oda való? Kukkants be a szekrényekbe és a fiókok mélyére is! Esetleg rejtegetsz valamit, amit már rég ki kellett volna dobnod? Ha bármi "gyanúsat" találsz, válj meg tőle most!

Nézd most meg a képeket a falon! Szépek? Inspirálóak? Boldogságot sugároznak? Vagy épp ellenkezőleg: szomorúság, háború, szenvedés látszik rajtuk? A pozitív gondolatokat ébresztő képeket tartsd meg, az összes többit dobd ki, vagy ha értékes képekről van szó, add el, vagy ajándékozd oda egy múzeumnak.

A megmaradt képeket is vizsgáld meg. A szoba északi, északkeleti esetleg keleti részére kerülhetnek a vizet, vízpartot ábrázoló képek. Délre, délnyugatra, nyugatra a hegyeket, erdőket ábrázolók. A képek színvilága is legyen összhangban egyrészt azzal az égtájjal, ahol a szoba elhelyezkedik, másrészt a szobán belül azzal az égtájjal, ahol a kép elhelyezkedik. A helyiség délkeleti részére tehetsz például nagyon tarka, vagy pirosas képeket, északnyugatra inkább világosakat, stb.

Túl sok mindent kiselejteztél? Most üresek a falak, esetleg hiányzik valami ahhoz, hogy otthonosnak érezd a szobát? Gondold végig, mivel tudnád kellemesebbé tenni! Esetleg egy új - idevaló - kép? Néhány díszpárna, vagy új függöny? Talán egy új terítő, vagy egy csokor virág? Lapozz ahhoz a fejezethez, amely a nappalid égtájáról szól. Ott sok-sok ötletet találsz még, amelyek közül talán még sokat nem valósítottál meg...

Ahhoz, hogy a nappali teljesen megfrissüljön, bizony szükség van egy alapos takarításra is. Hiába van minden a helyén, hiába választottad a legtutibb színeket, ha a sarokban porcica van, vagy az akváriumban bezöldült a víz, az energiák nem lesznek olyan pozitívak, mint egy tiszta helyiségben. (Ha az alapos takarítás Nálad egyébként is rendszeres, akkor most nem is muszáj továbbolvasnod.)

Fontos, hogy a takarításhoz természetbarát tisztítószereket használj! Ezzel nem csak a természetet, hanem a kezedet és a szoba levegőjét - ezáltal az egészségedet - is kíméled!

* Mosd le az ablakot, az ajtót!

* Mosd ki a függönyöket és a díszpárnahuzatokat, terítőket, ha szükséges az ágytakarót is.

* Töröld le a port a polcokról, dísztárgyakról, képkeretekről, stb. (Ezt legjobb vizes ruhával tenni, hogy ne szálljon a szobában össze-vissza.)

* Porszívózz fel alaposan, ha szükséges moss fel! Időnként a szőnyegeknek is jót tesz egy nedves tisztítás.

* Szellőztess ki alaposan!

Ha mindennel készen vagy, gyújts meg egy kellemes illatú (jó minőségű, természetes alapanyagú) füstölőt, vagy egy aromalámpát.

Csakis természetes illóolajat cseppents a vízbe! Vigyázz, az illatolaj nevű olajok nem természetesek! Azokat ne használd!


Ingatlanzóna | Ingatlanügyek szakértője
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el